Bollklubben Heid logo
BK Heid
Vi är bollklubben från Järnbrott

Välkommen till USM Steg III - F16

 

BK Heid hälsar välkomna till Heidhallen och USM Steg III i klass F16

 

Om BK Heid:

 

BK Heid bildades 1946 i stadsdelen Majorna av Lennart Canefur, Leif Carlsson och Kurt Mathiason. De hade sina rötter i Karl Johansskolan och Majornas IK. Man anmälde namnet BK Standahr, men senare visade det sig att detta namn var upptaget. Man beslutade då att välja namnet BK Heid.

 

I början på 1960-talet flyttade klubben från Majorna till Järnbrott med Järnbrottsskolan som rekryteringsbas. BK Heid växte stadigt och arbetet med ungdomslagen blev en omfattande del av verksamheten.

 

Sedan BK Heid flyttade sin verksamhet till Järnbrott har ungdomsverksamheten varit omfattande. BK Heid har idag ett tjugotal lag i seriespel, och föreningen satsar stort på att både utöka antalet aktiva som att behålla nuvarande spelare i klubben. Både pojk- och flicklagen har genom åren haft stora framgångar i både seriespel och cuper. Denna verksamhet har dessutom varit en förutsättning för att kunna ställa upp med seniorlag. I dagsläget spelar damerna i division 1 södra med en tydlig och långsiktig målsättning att avancera tillbaka in i allsvenskan medan herrarna som under ett antal år haft en mer defensiv inriktning nu börjar ta form och siktar uppåt i seriesystemet.

 Med denna presentation av arrangerande förening önskar vi både spelare, ledare, domare och publik välkomna till årets upplaga av ungdoms SM i handboll, steg III.

Om steg III

Vi tackar spelare, ledare, domare och publik för de två genomförda stegen!

 

För P16 (som spelade 11-12 januari) och F16 (som spelade 17-18 januari) innebar steget att man avancerad vidare till steg IV.

 

På återhörande

Våra samarbetspartners