Bollklubben Heid logo
BK Heid
Vi är bollklubben från Järnbrott
Damer A - grupp

BK Heid Dam A - seriepremiär i Heidhallen lördag 26 september
2026-09-20 21:44
Seriepremiären kombineras med firande av BK Heid 80 år!

Äntligen är väntan över och det har blivit dags för seriepremiär för BK Heids Dam A-lag i division 1 Södra.

På lördag den 26 september klockan 13.00 tar vi emot gästande IFK Örebro Handboll hemma i Heidhallen. 

Efter en intensiv och formstark försäsong är tjejerna laddade för att starta resan uppåt i seriesystemet.

 

Starka formbesked under försäsongen

Säsongens Dam A-lag kliver in i seriespelet med mycket vind i seglen. Under de senaste veckorna har laget matchats tufft mot allsvenskt motstånd för att slipa på detaljerna. Vi stod för en riktigt solid insats mot allsvenska HK Drott Halmstad, där det efter en jämn kamp till slut blev en knapp förlust med fyra bollar. Laget studsade dock snabbt tillbaka och visade prov på sin höga kapacitet i matchen mot allsvenska GF Kroppskultur. Där stämde både anfallsspelet och defensiven fullt ut, vilket resulterade i en mycket imponerande vinst med sex bollar. Det är tydligt att den glöd och energi som funnits i truppen under hösten nu börjar ge ordentlig utdelning på planen.

 

Motståndarna: Ett förstärkt IFK Örebro

Lördagens motståndare, IFK Örebro Handboll har precis som vi laddat upp med bra matcher under sensommaren. De har bland annat ställts mot allsvenska Eskilstuna Guif i en spännande träningsmatch. Blickar man tillbaka till föregående säsongs resultat kan vi konstatera att närkingarna har ett litet övertag mot oss genom de två segrarna (borta och hemma).

 

IFK Örebro har laddat upp med en rad spännande nyförvärv. Bland annat har man hämtat hem Sara Falck – den vänsterhänte högersexan -som är tillbaka i klubben efter en sejour i Eskilstuna Guif där smedstaden gett henne viktig erfarenhet och mer speltid i kvalificerad träningsmiljö.

 

Örebro kommer garanterat att bjuda upp till en ordentlig fight, vilket bäddar för en fartfylld och spännande premiärmatch!

 

Alla till Heidhallen – vi behöver ert stöd!

Efter en sommar av hårdträning vill tjejerna visa hemmapubliken vad de går för. Vi hoppas och tror på ett fantastiskt publiktryck i Heidhallen under hela den här säsongen. Eftersom vi kombinerar seriepremiär med firandet av BK Heid 80 år så öppnar vi ett eventområde klockan 11.00 där vi grillar hamburgare, hoppar i hoppborgar och försöker oss på en fotbollskarriär – i de stora bumberbollarna.

 

Ta med familj, vänner och BK Heid-hjärtat till hallen på lördag så bär vi tillsammans fram laget till säsongens första poäng!

 

  • Match: BK Heid – IFK Örebro Handboll
  • Var: Heidhallen
  • När: Lördag 26 september kl. 13:00

 

Varmt välkomna till en ny spännande säsong med BK Heid!


Nyhetsarkiv
BK Heid tackar Tilda!2026-04-01 11:05
BK Heid tackar Wilma!2026-03-31 07:26
BK Heid tackar Linkan!2026-03-29 22:25
Våra samarbetspartners