Med endast några få dagar kvar på den kollektiva träningsledigheten fastställde svenska handbollsförbundet serieindelningen för landets tre högsta divisioner för säsongen 2026/2027. BK Heid är med viss naturlighet inplacerad i den södra av division 1 serierna tillsammans med huvuddelen av fjolårets seriemotståndare. Nya i division 1 genom avancemang uppåt är Lödde Vikings med hemmasäte Löddeköping tillsammans med vår närmsta granne HK Önnerediterna – vilket namnet antyder är Önnereds HK samarbetsförening.
I ett komplicerat system så kommer lag som inte med självklarhet kan placeras varken i den södra eller norra division 1 serien få mellan säsongerna byta tillhörighet och genom att de två lag som degraderades från damallsvenskan med naturlighet placerades i den norra divisionen kommer vi få skifta bekantskap med LIF Lindesberg. I övrigt är det i samma seriemotstånd som förra säsongen.
BK Heids damansvarige Christer CK Karlsson har sedan en tid granskat Lödde Vikings och deras unga och lovande lag och det är inte utan att imponeras man noterar att Lödde Vikings seglade rätt igenom distrikt syd division 2 utan en enda förlust i grundserien (dock en oavgjord match). Lödde Vikings har som måtto att ”odla ungas drömmar” och gör det i en talangfabrik av sällan skådat slag. Från Lödde Vikings lämnar varje år ett antal synnerligen välutbildade spelare till elitföreningar runt om i hela Skåne vilket säger oss att det är en bra grundutbildning med ett långsiktigt helhetstänk som genomsyrar föreningen.
Lite närmare återfinns HK Önnerediterna som med en stor och vinnande handbollskultur kommer bli en svår motståndare i damernas division 1. Genom att det är en samarbetsförening (i dagligt tal farmarlag) till en av våra elitföreningar i staden kommer de aktuella motståndarna vara svårscoutade då förutsättningarna för spel kan variera från vecka till vecka utifrån A-lagets behov och verksamhet. Vi kan dock vara helt på det klara över att HK Önnerediterna vid varje match är laddade med spelare som verkligen vill visa vad de går för och bästa sättet att göra det är att kämpa i varje närkamp och duell.
Vana vid division 1 spel - fast i den nordliga serien - är LIF Lindesberg. Grundat på Lindeskolan har föreningen sedan 1966 haft en mycket stark handbollstradition och förmåga att leverera både A-lag på hög nivå och en kraftfull ungdomsverksamhet och sedan ett antal år även en fantastisk ungdomshandbollsturnering som går av stapeln på vintern/våren. LIF Lindesberg Dam A-lag spelade under förra säsongen in 8 vinster och stärkta av en hel del återvändare kommer de stå för ett rutinerat motstånd.
Sammantaget kommer årets division 1 södra i vanlig ordning vara en riktigt tuff serie. Det gäller att vara uthållig och förstå att förarbetet är minst lika viktigt som när serien väl sätter igång. Därför kommer BK Heids Dam A-lag starta en rejäl försäsong redan den 20 april med en rivstart i Heidhallen. För intresserade supportrar är Heidhallen öppen och det finns oftast en kopp kaffe redo.
Nu njuter vi av ledigheten ett par dagar till och på måndag är vi igång med säsong 2026/2027