Bollklubben Heid logo
BK Heid
Vi är bollklubben från Järnbrott

BK Heid intar Fredrikshamn under påsken
2026-04-07 16:30
Silver och Brons i U16 Drängar

Under påskhelgen genomförs traditionsenligt Danmarks största handbollsturnering i och omkring Fredrikshamn. För ett antal år sedan var bollklubbens representation i turneringen blygsam och ofta bestod av ett eller möjligen två enskilda lag. Men genom ett målmedvetet arbete att bygga föreningen runt en gemenskap har gjort att många lag nu väljer att lägga påskhelgen tillsammans i ”dejliga” Danmark. Det innebär att vi i BK Heid med åren kommit att bli en av de stora föreningarna i Rödspette Cup och har även då uppgraderats i boendemiljön. Från att vara förvisad till norra Jyllands mindre småbyar kunde vi för första gången presentera oss i centrala Fredrikshamn. Kvar var dock bussresorna till hallarna långt från.

 

I år var vi närvarande i sex av de åtta tävlingsklasserna och i flera av dessa med mer än ett tävlande lag. Totalt sätt var det över 150 spelare och ledare som tog färjan över på skärtorsdagen.

 

Med mer än 10 tävlande lag så finns det åtskilliga gruppspelsmatcher att titta på, och för medföljande supportrar så innebar det att det i princip fanns Heidmatcher hela tiden att titta på, utmaningen var att komma på rätt plats och rätt tid för att hinna se alla matcher. Alla deltagande lag har gjort fantastiska prestationer, men i sammanhang ska tre lag särskilt omnämnas. 

 

Precis som hemma i Sverige så väntar A slutspel eller B slutspel beroende på inspelade resultat i gruppen och när gruppspelet var över och slutspelsmatcherna tog vid faller lagen ifrån allteftersom.

 

Det uppmärksammandes särskilt i tävlingsklass U14Piger där F2011 organiserat sig i två lag kom en tråkig händelse att spegla turneringen. Magsjuka – vilket gjorde att en efter en tvingades spelarena avbryta sitt deltagande. I de två lagen hade tränarna organiserat sig för att varje spelare skulle få maximalt med utvecklingstid (det vill säga matchtid) och med det sagt kom varje sjukdom att göra att laget blev mindre och mindre. Till slut blev speltruppen samma som start-sjuan, det vill säga inga avbytare och när man dessutom i tidigt i vissa matcher drabbas av (orättvist) rött kort innebar situationen att man fick öva spel 5 mot 6 över flera halvlekar. Tilläggas ska att sedan tidigare magsjuka hade stöttning hämtas av medföljande småsyskon som trots födelseår 2015 kunde stå upp mot de fyra år äldre tjejerna på ett mycket bra sätt. Med tanke på de få spelare som fanns att tillgå var det inte konstigt att lagen kom till B-slutspel. Men att därifrån vinna match på match och till slut spela en B-final var det sannolikt ingen som förväntats sig. Med smarta spelare som använde hela ytan, tufft försvarsspel och en målvakt som räddade i svåra och avgörande lägen kunde F2011 tillsammans ta hem guldpokalen till Järnbrott. ”Skapar minnen för livet” heter det i vissa cuper, och för F2011 del så kommer man sannolikt för alltid minnas turneringen där man spelade non-stop utan avbytare och till på detta tog hem hela B-slutspelet.

 

I tävlingsklass U16Drängar återfanns bollklubbens pojkar födda 2009 som hade att försvara sitt guld från Rödspette Cup i U14Drängar vilket säkrades 2024. Även i U16 Drängar hade två lag organiserats och en efter en avverkades gruppspelsmatcherna med idel vinster vilket fortsatte även i A-slutspelet där de två lagen möttes i en semi-final. Det är aldrig roligt att ställas mot sina lagkamrater men en slutspelsmatch måste avgöras. Med detta följer att redan på söndagskvällen var det klart att BK Heid återigen skulle vara representerat i en Rödspette Cup final samtidigt som vi också skulle få möjligheten att knipa hem bronsmedaljen till Järnbrott. Olyckligtvis låg matcherna på ett sådant sätt att det tidigare publikstödet man haft från övriga lag inte gick att uppbringa då färjan hem till Sverige var bokad för samtliga lag. Resultatmässigt så kunde killarna med stabilitet bärga hem bronset samtidigt som finalen inledningsvis kom att bli en skräckupplevelse där mer eller mindre ingenting av det vi ville göra gick i lås. I turneringar finns det inga time-out kort och det var därför svårt under pågående spel göra det korrigeringar som krävdes för att ta igen ett sjumålsunderläge som uppkom under matchens första kvart. Efter halvtidsvila påbörjades återtagandet och enligt devisen ”mål för mål” kunde killarna i matchens sista sekund skicka in målet som innebär att finalen skulle tas till en förlängning med 5 minuter. Fortsättningsvis följde lagen målmässigt åt, och även i förlängningen kunde killarna skicka in ett mål som innebär ytterligare en förlängning. Tyvärr kom ett övertramp att fälla avgörandet. I klass U16Drängar fick killarna med sig silvermedalj och bronsmedalj och med distans till det konstaterar vi att det är en enorm prestation som gjort under påsken.

 

I övriga klasser har vi haft synnerligen goda prestationer och med många intensiva matcher har alla spelare lärt sig något – och förhoppningsvis fått minnen för livet. Innan det är helt dags att lägga Rödspette Cup 2026 till handlingarna är det på sin plats att uppmana alla spelare, ledare och föräldrar att redan nu boka in påsken 2027 – för vi åker till Rödspette Cup även då, och visst skulle det vara skoj om ännu fler lag gjorde oss sällskap!

 

Nu väntar för de flesta lagen i alla fall några dagars ledighet innan vi startar upp förberedelserna för Järnvägen Cup, dit vi åker med hela föreningen.


Nyhetsarkiv
Gymkort 20262026-03-06 08:33
Höstlovskul med BK Heid2024-10-26 18:55
Seger mot Malmö2024-10-06 19:14
Förlust mot Skuru2024-09-05 06:39
Starkt Heid sänkte Lugi2024-08-29 10:56
Förlust i cuppremiären2024-08-15 08:14
Seger mot Skövde 2024-08-11 12:49
Förlust mot Viborg2024-08-10 20:03
Förlust mot Sävehof2024-08-09 19:27
Ingen Söhrman i Heid!2024-08-03 08:01
Heiddagen 1 maj!2024-04-23 16:17
CK - kvar i BK Heid2024-04-18 20:43
Handbollskortet 20242024-01-30 12:44
Järnvägen Cup 20232023-05-24 10:40
Heiddagen 20232023-05-24 10:18
Vi kan göra skillnad!!2023-03-13 10:12
BK Heid ställer upp!2022-11-29 11:12
BK HEID Höstlovscamp2022-09-29 09:04
Föreningsläger 20222022-08-30 09:10
Kvalfest vid Heidhallen!2022-04-06 14:47
BK Heid på C-More2021-09-13 08:43
Årsmöte Genomfört2021-08-17 21:08
Våra samarbetspartners